Five District 9 Hoopsters Named All-State

HARRISBURG, Pa. (D9Sports) – Five District 9 basketball players – three girls and two boys – have been named to the Pennsylvania Sports Writers All-State Teams.

Redbank Valley’s Brooke Hinderliter is a second-team Class AA girls’ selection, Karns City’s LeeAnn Gibson is a third-team Class AA girls’ choice, North Clarion’s Tori Obenrader is a second-team Class A girls’ member, Clearfield’s Will Myers is a third-team Class AAA boys’ selection and Kane’s Andrew Bucheit is a third-team Class AA boys’ choice.

Hinderliter is all-state for the fourth straight season and second-team for the second consecutive year after being third-team selection as a freshman and a sophomore. The Slippery Rock recruit averaged a District 9-leading 22.0 points per game to go with 8.3 rebounds, 3.3 steals, 2.1 assists and 1.3 blocks per contest. Only the third player in the history of the D9sports.com All American Awards & Engraving All-District awards to earn first-team All-District 9 four times, she finsihed her career with 1,997 points.

Gibson, the All American Awards & Engraving D9Sports.com District 9 Player of the Year, led Karns City to a third straight District 9 Class AA title by averaging a season double-double with 16.8 points and 10.2 rebounds per game. Also a Slippery Rock recruit, she added 3.0 steals and 2.6 assists per contest and finished her career with 1,456 points.

Obenrader, only a sophomore, was a first-team All American Awards & Engraving D9Sports.com District 9 selection after averaging a massive double-double of 16.5 points and 16.5 rebounds per game while helping North Clarion to the PIAA playoffs for the first time in 30 years. She had 24 double-doubles in 27 games and added 4.4 assists, 1.9 steals and 1.6 blocks per game. She will enter her junior season with 754 career points.

Bucheit, the All American Awards & Engraving D9Sports.com District 9 Boys’ Player of the Year as a junior, was a key reason Kane went from three wins last year to 14 this year and the District 9 Class AA title. He averaged a season double-double with 19.9 points and 11.3 rebounds per game while blocking 98 shots (4.5 bpg) and shooting 52.2 percent from the field. He scored 20 or more points in 13 of his 22 games and will enter his senior season with 706 career points.

Myers, a first-team All American Awards & Engraving D9Sports.com boys’ selection,was the key cog for perhaps the best boys’ team in the district. He averaged 17.3 points, 6.5 rebounds and 2.7 assists per game for Clearfield and shot 45 percent from the field including 40 percent from 3-point range while hitting 83 3-pointers. He scored 20 or more points 13 times in 26 games and will enter his senior season with 1,002 career tallies.

2015-16 PENNSYLVANIA SPORTS WRITERS ALL-STATE GIRLS’ BASKETBALL TEAMS

CLASS AAAA

Player of the Year: Kelly Jekot, Cumberland Valley
Coach of the Year: Spencer Stefko, North Allegheny

FIRST TEAM

Tysha Brown, Harrisburg, 5-6, Sr., 20.6
Alayna Gribble, Norwin, 6-0, Sr. 20.0
Kyla Irwin, State College, 6-2, Sr., 26.3
Kelly Jekot, Cumberland Valley, 6-0, Sr., 21.3
Amanda Kalin, Pine-Richland, 5-7, Jr., 20.1
Mary Sheehan, Cardinal O’Hara, 5-11, Jr., 13.0

SECOND TEAM

Sam Carangi, North Penn, 5-9., Jr., 10.1
Abby Gonzales, North Allegheny, 5-9, Sr., 12.2
Hannah Nihill, Cardinal O’Hara, 5-6, Jr., 11.5
Desiree Oliver, Penns Hills, 5-7., Jr., 18.5
Jaynelle Robinson, Williamsport, 6-3, Sr., 21.0
Jordan Vitelli, Central Bucks South, 5-7, Sr., 15.5
Paige Warfel, Downingtown East, 6-0, Sr., 20.8

THIRD TEAM

K.T. Armstrong, Perkiomen Valley, 6-2., Sr., 15.9
Morgan Baughman, Cumberland Valley, 5-10, Sr., 9.9
Tessa Brugler, Nazareth, 6-1, Jr., 15.4
Courtney Dimoff, Red Lion, 5-10, Sr., 14.7
Jade Ely, Penn Hills, 5-10, Sr., 16.1
Katie Jekot, Cumberland Valley, 5-9, Jr., 10.5
Ellie Mack, Conestoga, 6-2, Sr., 17.5

CLASS AAA

Player of the Year: Bailey Greenberg, Archbishop Wood
Coach of the Year: Mike McDonald, Archbishop Wood

FIRST TEAM

Sarah Agnello, Erie Villa Maria, 5-10, Sr., 10.6
Jenay Faulkner, Greencastle-Antrim, 5-11, Jr., 19.0
Bailey Greenberg, Archbishop Wood, 5-11, Sr., 14.1
Kaley Kovac, Jim Thorpe, 5-11, So., 24.3
Devon Merritt, Berks Catholic, 6-2, Sr., 17.6
Anna Sweny, Erie Villa Maria, 5-6, Sr., 10.2

SECOND TEAM

Emily Anderson, South Fayette, 6-4, Sr., 13.7
Erica DeCandido, Gwynedd Mercy, 5-10, Sr., 16.3
Kiki Jefferson, Lancaster Catholic, 5-11, Fr., 20.1
Jordyn Kloster, Northeastern, 5-9., Sr., 17.3
Allison McGrath, South Park, 5-10., Sr., 18.1
Amber Renz, Danville, 6-1, Sr., 19.3
Maddie Ritsick, Crestwood, 5-11, Sr., 19.8

THIRD TEAM

Courtney Cecere, Forest Hills, 5-9, Jr., 13.5
Mary Dunn, Washington Trinity, 6-2, Sr., 17.6
Sierra Kotchman, Washington Trinity, 5-7, Jr., 17.9
Jennifer Oduho, Erie Villa Maria, 5-11, Sr., 7.5
Maris Seto, Brownsville, 5-10, Sr., 24.0
Emily Shopene, Mercyhurst Prep, 5-6, Jr., 10.4
Zoe Zerman, Northern Lebanon, 5-9, Jr., 13.8

CLASS AA

Player of the Year: Alisha Kebbe, Neumann-Goretti
Coach of the Year: Randy Schrock, North Star

FIRST TEAM

Bionca Dunham, Imhotep Charter, 6-2, Sr., 16.8
Alisha Kebbe, Neumann-Goretti, 5-10, Sr., 14.4
Karlee Krchnavi, Palisades, 6-0, Sr., 18.4
Rebecca Prociak, Holy Redeemer, 5-11, Sr., 24.5
Kamiah Smalls, Neumann-Goretti, 5-10, Sr., 12.6
Karson Swogger, Bellwood-Antis, 5-8, Jr., 27.9

SECOND TEAM

Kayla Agentowicz, Lakeland, 5-8, Sr., 20.9
Kate Bauhof, York Catholic, 5-6, So., 21.6
Brooke Hinderliter, Redbank Valley, 5-8, Sr., 22.0
Maddie Martin, Dunmore, 5-7, Jr., 15.9
Natalie Myers, Burrell, 5-11, Sr., 22.5
Chyna Nixon, Neumann-Goretti, 5-11, Jr., 11.0
Haley Thomas, Bishop McCort, 5-10, Jr., 21.3

THIRD TEAM

Sierra DaCosta, Imhotep Charter, 5-8, Sr., 12.0
LeeAnn Gibson, Karns City, 5-9, Sr., 16.8
Tiffany Lapotsky, North Schuylkill, 5-7, Sr., 18.2
Erin Lindhal, Germantown Academy, 5-9, Sr., 13.0
Abby Schoffstall, Minersville, 5-7, Jr., 14.8
Courtney Schrock, North Star, 5-4, Sr., 13.0
Leah Springer, Camp Hill, 6-0, Sr., 21.2

CLASS A

Player of the Year: Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic
Coach of the Year: Molly Rottmann, Cardinal Wuerl North Catholic

FIRST TEAM

Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-1, Jr., 26.6
Lili Benzel, Bishop Guilfoyle, 5-8, Jr., 17.4
Keyen Green, Phil-Mont Christian, 6-1, Sr., 20.3
Cali Konek, Imani Christian, 5-4, Fr., 45.9
Gabbie Smith, Quigley Catholic, 6-1, Sr., 30.1
Mikayla Vaughn, Friends Central, 6-3, Jr., 15.0

SECOND TEAM

Carmella Bickel, Lourdes Regional, 5-6, Jr., 16.7
Ali Hillson, North Penn-Mansfield, 5-7, Sr., 14.8
Iyanna McCurdy, Friends Central, 5-9, Sr., 14.7
Bronwyne Mellott, McConnellsburg, 5-11, Jr., 26.2
Tori Obenrader, North Clarion, 5-11, So., 16.4
Dayna Rouse, Ellis School, 6-0, Sr., 25.3
Emma Spinelli, Shade, 5-4, Sr., 19.2

THIRD TEAM

Rena Enterline, Blairsville, 5-7, So., 22.0
Tracey Goodman, Phil-Mont Christian, 6-2, Sr., 15.5
Lexi Griggs, Vincentian, 5-11, Sr., 13.6
Alyssa Martinazzi, Bishop Carroll, 5-9, So., 13.9
Siani McNeil, Delco Christian, 5-11, Sr., 17.0
Courtney Redcross, Shipley, 5-11, Sr., 10.3
Chelsea Repard, North Penn-Liberty, 5-8, Sr., 17.8

2015-16 PENNSYLVANIA SPORTS WRITERS ALL-STATE BOYS’ BASKETBALL TEAMS

CLASS AAAA

Player of the Year: Tony Carr, Philadelphia Roman Catholic
Coach of the Year: Buddy Valinsky, Taylor Allderdice

FIRST TEAM

Nazeer Bostick, Philadelphia Roman Catholic, 6-4 sr, 11.6 ppg
Tony Carr, Philadelphia Roman Catholic, 6-4 sr, 14.8 ppg
James Jackson, Taylor Allderdice, 6-3 sr, 21.0 ppg
Dylan Painter, Hershey, 6-10 sr, 22.5 ppg
Lamar Stevens, Philadelphia Roman Catholic, 6-7 sr, 15.0 ppg
Lonnie Walker IV, Reading, 6-5 sr, 16.9 ppg

SECOND TEAM

Eli Brooks, Spring Grove, 6-1 jr, 24.7 ppg
Austin Butler, Greater Latrobe, 6-3 jr, 27.0 ppg
Ramon Creighton, Taylor Allderdice, 6-2 sr, 13.0 ppg
Kobe Gantz, Lancaster McCaskey, 6-4 sr, 19.2 ppg
Evan Horn, Cedar Crest, 6-1 sr, 20.8 ppg
Sam Iorio, Parkland, 6-6 jr, 18.0 ppg
Xzavier Malone, Plymouth-Whitemarsh, 6-4 sr, 20.0 ppg

THIRD TEAM

Jawan Collins, Academy Park, 6-0 sr, 21.3 ppg
Tim Jackson, Taylor Allderdice, 6-3 sr, 14.6 ppg
David Kachelries, Emmaus, 6-0 jr, 20.8 ppg
DeShawn Millington, Carlisle, 6-1 jr, 18.3 ppg
Nick Smith, North Hills, 6-0 jr, 23.0 ppg
Kyle Stout, Parkland, 6-6 sr, 17.1 ppg
Jared Wagner, Central York, 6-0 sr, 18.8 ppg

CLASS AAA

Player of the Year: Quade Green, Neumann-Goretti
Coach of the Year:
Rob Carmody, Mars

FIRST TEAM

Sam Allen, Lewisburg, 6-7 sr, 20.2 ppg
Robby Carmody, Mars, 6-4 so, 19.0 ppg
Josh Creach, Beaver Falls, 6-7 jr, 20.0 ppg
Ryan Daly, Radnor Archbishop Carroll, 6-4 sr, 21.7 ppg
Quade Green, Neumann-Goretti, 5-11 jr, 18.6 ppg
Zane Martin, Neumann-Goretti, 6-3 sr, 18.4 ppg
Daron Russell, Imhotep Charter, 5-10 jr, 18.0 ppg

SECOND TEAM

John Castello, Mars, 6-5 sr, 18.0 ppg
Dhamir Cosby-Roundtree, Neumann-Goretti, 6-9 jr, 14.4 ppg
Marquel Hooker, New Castle, 5-11 sr, 21.0 ppg
David Morris, Erie Strong Vincent, 6-1 jr, 20.9 ppg
Josh Sharkey, Radnor Archbishop Carroll, 5-10 sr, 14.5 ppg
James Williams, Harrisburg Bishop McDevitt, 6-4 sr, 21.9 ppg

THIRD TEAM

Danny Duffey, Lower Moreland, 5-10 sr, 20.0 ppg
Taylor Funk, Manheim Central, 6-8 jr, 21.3 ppg
Jaqui Jenkins, Steelton-Highspire, 6-0 sr, 24.3 ppg
Donovan Jeter, Beaver Falls, 6-6 jr, 16.8 ppg
Colton Lawrence, Eastern Lebanon County, 6-3 sr, 21.2 ppg
Semaj Motley, Delaware Valley Charter, 5-10 sr, 15.0 ppg
Will Myers, Clearfield, 6-3 jr, 17.2 ppg

CLASS AA

Player of the Year: De’Andre Hunter, Friends Central
Coach of the Year: Nick Lackovich, Aliquippa

FIRST TEAM

Mohamed Bamba, Westtown, 6-11 jr, 13.7 ppg
Nelly Cummings, Lincoln Park Charter, 6-0 jr, 23.3 ppg
Chucky Humphries, Aliquippa, 6-6 sr, 16.0 ppg
De’Andre Hunter, Friends Central, 6-7 sr, 23.5 ppg
Jassir Jordan, Aliquippa, 5-10 sr, 18.5 ppg
Brandon Randolph, Westtown, 6-6 jr, 17.5 ppg

SECOND TEAM

Nick Alikakos, Episcopal Academy, 6-7 jr, 22.7 ppg
Nathan Davis, Bellwood-Antis, 6-3 sr, 21.7 ppg
Austin Gilbertson, Camp Hill Trinity, 6-3 jr, 15.5 ppg
Devon Goodman, Germantown Academy, 5-10 sr, 19.8 ppg
LaPri McCray-Pace, Conwell-Egan, 6-3 sr, 17.4 ppg
Daeqwon Plowden, Mastery Charter North, 6-5 jr, 15.0 ppg
Kody Trude, West Branch, 6-5 sr, 18.5 ppg

THIRD TEAM

Nick Aloi, Lincoln Park Charter, 6-1 sr, 17.7 ppg
Jair Bolden, Westtown, 6-4 sr, 9.0 ppg
Andrew Bucheit, Kane, 6-6 jr, 19.9 ppg
Vinny Dalessandro, Conwell-Egan, 6-7 sr, 14.0 ppg
Tony Harding, Lakeland, 6-3 sr, 27.0 ppg
Darton McIntire, Waynesburg Central, 6-0 so, 26.3 ppg
Cameron Reddish, Westtown, 6-7 so, 11 ppg

CLASS A

Player of the Year: Sagaba Konate, Kennedy Catholic
Coach of the Year: Rick Mancino, Kennedy Catholic

FIRST TEAM

Kevin Anderson, Williamsport St. John Neumann, 6-3 jr, 21.5 ppg
Malik Archer, Math, Civics & Sciences, 6-2 jr, 15.7 ppg
Jason Austin, Kennedy Catholic, 6-3 sr, 15.6 ppg
Jalen Gabbidon, Harrisburg Academy, 6-5 jr, 37.2 ppg
Sagaba Konate, Kennedy Catholic, 6-8 sr, 15.5 ppg
Malik Miller, Farrell, 6-3 sr, 19.0 ppg

SECOND TEAM

DeAireus Brown, York Country Day, 6-0 jr, 21.9 ppg
Tamir Green, Constitution, 5-8 jr, 19.0 ppg
Chris Groetsch, Sewickley Academy, 5-10 jr, 18.8 ppg
Sean Griffin, Philadelphia-Montgomery Christian, 6-8 sr, 15.3 ppg
Dwight Moore, Monessen, 6-0 sr, 22.7 ppg
Lavalle Rush, Monessen, 6-0 sr, 17.9 ppg
Joel Santana, Shenandoah Valley, 5-8 jr, 22.5 ppg

THIRD TEAM

Sam Brown, Notre Dame-East Stroudsburg, 6-8 sr, 18.0 ppg
Brock Burleigh, North Penn-Mansfield, 6-3 jr, 20.4 ppg
Kenny Fukon, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-2 jr, 15.0 ppg
Dylan Gordon, Southern Fulton, 6-4 jr, 17.0 ppg
Rakwon Hinton, Ferndale, 6-1 sr, 27.7 ppg
Justice Rice, Monessen, 6-2 jr, 16.3 ppg
Erick Taylor, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-4 sr, 15.0 ppg
Maurice Waters, Constitution, 6-6 jr, 14.3 ppg


Copyright © 2021 EYT Media Group, Inc. All rights reserved. Any copying, redistribution or retransmission of the contents of this service without the express written consent of EYT Media Group, Inc. is expressly prohibited.

Comments are temporarily closed. A new and improved comments section will be added soon.