Pennsylvania State Police Graduate 122 New Troopers – Two from Jefferson County

HARRISBURG, Pa. – Acting Commissioner Marcus Brown announced that 122 men and women graduated from the State Police Academy on Friday, May 22, 2015, and were assigned to troops across the commonwealth.

“I am confident that the skills these new troopers have learned have prepared them to bring positive change to the lives of the citizens we serve,” said Acting Commissioner Marcus L. Brown.

Cadet Kurt M. Yannelli, of Chester County, spoke on behalf of the cadet class.

Cadet Jeffrey B. Smull was named the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving the American Legion Award. Also receiving awards were: Cadet William P. Connelly, Jr., the Daniel F. Dunn High Scholastic Award; Cadet David A Szili, the Charles B. Gesford High Pistol Award; Cadet Jonathan M. Caley, the Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency Award; and Cadet Jeffrey A. Goodman, Jr., the John K. Schafer Memorial Physical Fitness Award.

Major Adam Kisthardt, director of the state police Bureau of Training and Education, supervised the training of the class, which was the 141st class to graduate from the State Police Academy in Hershey since its opening in 1960.

The graduates have been assigned to stations within 14 troop areas across the state, including:

Troop A, Greensburg, Westmoreland County
Aaron J. Allen of Westmoreland County
Benjamin J. Borlie of Cambria County
Laken J. Cunningham of Indiana County
Zachary D. Del Sordo of Westmoreland County
Timothy N. Farkas of Allegheny County
Zachary E. Fleming of Allegheny County
Michael A. Graham of Butler County
Sean W. Kelley of Westmoreland County
Michael R. Kowalski of Westmoreland County
Travis J. November of Allegheny County
Daniel H. Pickard of Westmoreland County
Jordan W. Shaulis of Somerset County
John R. Wogan, Jr. of Cambria County

Troop B, Washington, Washington County
Jeffrey C. Bamberg of Allegheny County
Michael T. Brown of Beaver County
Edward L. Burnworth, Jr. of Washington County
Timothy R. Gordon, Jr. of Washington County
Kevin B. Kulka of Erie County
Nicholas S. Miller of Allegheny County
Lauren E. Murphy of Fayette County
Ty J. Smith of Allegheny County
Andrew F. Stambul of Lawrence County
Donald D. Zimbicki of Allegheny County

Troop C, Punxsutawney, Jefferson County
John F. Connor III of Jefferson County
Matthew C. Steele of Jefferson County

Troop D, Butler, Butler County
Trask Alexander of Beaver County
Sean S. Christofferson of Lawrence County
Shawn K. Palmer of Beaver County

Troop E, Erie, Erie County
Brandon W. Branca of Mercer County
Jeb S. Davis of Crawford County
Francis X. Fusco III of Erie County
Ronald A. Godek of Allegheny County
Shaun W. Kiehlmeier of Erie County
Lauren N. McKinney of Butler County
Cassandra L. Miller of Butler County
Adam R. Mourer of Warren County
Ethan D. Seckinger of Mercer County
Nicholas M. Stolar of Erie County
Christopher A. Weber of Beaver County

Troop F, Montoursville, Lycoming County
Nathan R. Messner of Lycoming County
Matthew J. Podolinski of Bradford County

Troop G, Hollidaysburg, Blair County
Seth D. Moore of Clearfield County
Joshua P. Nagle of Cumberland County

Troop H, Harrisburg, Dauphin County
John B. Arnold of Lycoming County
Jonathan M. Caley of York County
Ricardo J. Carrera of Berks County
Charles W. Christopher IV of Centre County
William P. Connelly, Jr. of Delaware County
Konstantin V. Dyakov of Philadelphia County
Jordan R. Garrett of Delaware County
Matthew J. Geiman of York County
Jeffrey A. Goodman, Jr. of Northumberland County
Cody C. Harman of Lycoming County
Chad A. Himes of Clearfield County
Matthew J. Hochberg of York County
Luke H. Hoover of Bedford County
Justin D. Horan of Adams County
Jesse C. Kelley of Dauphin County
Joshua C. Kleinfelter of Blair County
Joshua L. Koach of Lancaster County
Patrick M. Loughman of York County
Addison L. Lovett of Huntingdon County
Kenneth A. Martin, Jr. of Lebanon County
Richard D. Matlock, Jr. of Northampton County
Joseph J. Metzinger of Montgomery County
Jason G. Painter of Dauphin County
Cory R. Peters of Centre County
Andrew S. Phillips of Dauphin County
John R. Romeo, Jr. of Blair County
Thomas F. Spagnuolo of Chester County
Seth W. Sprague of Franklin County
Tyler A. Stepanchick of York County
Cory D. Terek of Westmoreland County
David W. Turtzo, Jr. of Montgomery County
Cory J. Walter of Montgomery County
Robi L. Wareham of Franklin County
Jacob T. Weibley of Blair County
Krystal M. Weston of Suffolk County, New York

Troop J, Lancaster, Lancaster County
Kurt M. Yannelli of Chester County

Troop K, Philadelphia, Philadelphia County
Jovonna M. Brown of Philadelphia County
Joseph W. Czachorowski, Jr. of Delaware County
Zachary R. Dombroski of Montgomery County
Martin F. Mack III of Delaware County
Renald Mudaj of Philadelphia County
Lorenzo J. Policichio of Lackawanna County
Eric J. Spillane of Monmouth County, New Jersey
Carlton J. Wright, Jr. of Philadelphia County

Troop L, Reading, Berks County
Jacob M. Burgess of Luzerne County
Steven A. Gentile of Bucks County
Zachary C. Goetter of Montgomery County
Jeffrey E. Grimes of Luzerne County
Dominick W. Marino of Lackawanna County
James A. Paparella of Berks County
Tyler J. Parmer of Berks County
David A. Szili of Susquehanna County
Thomas J. Weaver, Jr. of Luzerne County

Troop M, Bethlehem, Northampton County
Adam W. Adams of Hunterdon County, New Jersey
Casey W. Hsu of Passaic County, New Jersey
David B. Okonsky of Northampton County
Mirzet Sadikovic of Lehigh County
Blake W. Shortall of Bucks County
Jeffrey B. Smull of Northampton County

Troop N, Hazleton, Luzerne County
Anthony Avvisato of Luzerne County
Nicholas B. Avvisato of Lackawanna County
Mark E. Bower of Monroe County
Jordan J. Chiochio of Lackawanna County
Brandon Cortazar of Lackawanna County
Michael J. Davis, Jr. of Lackawanna County
Gabrielle Giello of Lackawanna County
Ashleigh M. Kilner of Luzerne County
Matthew J. Kizis of Luzerne County
Donald T. Mac Rae III of Luzerne County
Matthew C. Parise of Luzerne County
Leo J. Petrucci of Lackawanna County
Daniel Scatena of Luzerne County
Robert J. Sibello of Lackawanna County
Jonathan R. Stemrich of Luzerne County
Kevin W. Walker of Luzerne County
Richard J. Williams, Jr. of Luzerne County

Troop P, Wyoming, Luzerne County
Albert R. Levanavage of Luzerne County
Taylor D. Smith of Susquehanna County
Nicholas P. Stoud of Susquehanna County

For more information on the Pennsylvania State Police, visit their website at www.psp.pa.gov.


Copyright © 2022 EYT Media Group, Inc. All rights reserved. Any copying, redistribution or retransmission of the contents of this service without the express written consent of EYT Media Group, Inc. is expressly prohibited.

Comments are temporarily closed. A new and improved comments section will be added soon.